Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Srpski izaslanik u SAD Ljubomir Mihailović o jugoslovenskom pitanju za vreme Prvog svetskog rata

Komentari (14) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 18 decembar 2014 00:18
suplje
Taj nekadasnji politicar nije slusao svoju vec ko zna koju vladu. Ovaj tekst samo pojacava tezu da je stvaranje Jugoslavije nesrpski projekat u kojem je Srbiji samo data odredjena uloga koju je samo ona mogla da odigra. ni sada Srbija ne igra svoju igru.
Preporuke:
33
4
2 četvrtak, 18 decembar 2014 00:22
Šarl je bio najpametniji
"O tome svedoči podatak o držanju Šarla Loazoa, francuskog publiciste i diplomate. On se zalagao za rešenje jugoslovenskog pitanja stvaranjem dve države: srpsko-pravoslavne, i katoličke hrvatsko-slovenačke."
Istorija zanemaruje međuljudske odnose i psihologiju državnika. Taj Šarl je sigurno bio obrazovan, inteligentan, porodično stabilan bar u jednom delu svoje životne dobi,i mislio nam je dobro. Jugoslovenska ideja bez neke vrste ...cida je čist idiotizam. U tom smislu je Staljin a donekle i Tito bio racionalniji i efikasniji u genezi nadnacije. Čak ni oni nisu uspeli a imali su svu moć ovoga sveta i odrešene ruke.????!
Preporuke:
19
4
3 četvrtak, 18 decembar 2014 01:26
marin
jugoslavenska ideja je izvorno hrvatska ideja,ali kroz druženje sa srbima i upoznavanje njihove verzije jugoslavenstva i najzadrtiji hrvatski jugoslaven se vratio ideji hrvatske države,i trumbić i supilo i meštrović itd-dosta su nam bile dvije juge.
Preporuke:
12
15
4 četvrtak, 18 decembar 2014 09:39
Jovan Anastasijević
Najblaže što se o Lj.Mihajloviću u političkom smislu može reći je da je bio nepopravljivo naivan – a takvima u politici nema mesta. Međutim g.Rastović nam ništa jasno ne kazuje o njegovom životu u periodu od 1925-1957g: “… Posle povlačenja iz diplomatske službe 1925. godine, kandidovao se za narodnog poslanika na listi Demokratske stranke. Bavio se i književnim radom i 1922. osnovao Fond za nagrađivanje dela lepe književnosti. Preminuo je 1957 godine”. Posebno je zanimljivo saznati nešto o rupi u biografiji od 1941 – 1957 g.
Preporuke:
22
1
5 četvrtak, 18 decembar 2014 12:07
b.s.
Ideja jugoslovenstva je Štrosmajerova ideja Velike Rvatske.Taj rođeni Nemac je na sve načine pokušavao da utopi tu ideju Vuku Karadžiću i inim Srbima tog vremena. No, kako god, evo ovih dana smo svedoci kako je neisplativo insistirati na lažima! Naša srpska vlast se još uvek nije otreznila od j.b.groza i jugoslovenstva. Smanjuje se dedovina, nestaje u magli preimenovanja, pražnjenja, nestajanja svega srbskog, a ivice i marice se još uvek nalaze u nemačkoj bajci i čekaju da budu pojedeni.
Preporuke:
14
2
6 četvrtak, 18 decembar 2014 12:09
Sutjeska i Neretva
Druže MARIN drugu vi priču pričajte .
Preporuke:
14
3
7 četvrtak, 18 decembar 2014 14:44
Rajko
Bilo koja od strogih (i zato uspešnih) država bi Lj. Mihailovića obesila zbog veleizdaje.
Preporuke:
15
1
8 četvrtak, 18 decembar 2014 22:36
Seljak Bezemljaš
1925. godine, kandidovao se za narodnog poslanika na listi Demokratske stranke.
Ovo je poluistina.
Zvaničan naziv stranke je
Jugoslovenska demokratska stranka.
(osnovana u Sarajevu 1919 ujedinjenjem
Srpske napredne stranke koja nije mogla da se oporavi od teškog poraza 1889,Samostalne radikalne stranke koja odvajanjem od Pašićevih radikala 1902 nije mogla da se dočepa vlasti,i nekoliko strančica iz Hrvatske i Slovenije, računajući "prečane" sa neuravnoteženim Pribićevićem)
Skrivalice radi izgubilo se ono -jugoslovenaska-
Nije uopšte sporna potreba da se napiše biografija narečenog gospodina kao i biografije svih koji su učestvovali a nisu bili dorasli istorijskom trenutku.
Nevolja su pisanija gde se piše po modelu koji je izložio naš uvaženi filozof i jedan od osnivača DSa Svetozar Stojanović u delcu pod naslovom
OD DISIDENTSKOG MARKSISTE DO REVOLUCIONARNOG DEMOKRATE
Jedno lutanje bez smisla, sa jugoslovenstvom kao porodičnom tradicijom.
Preporuke:
11
2
9 petak, 19 decembar 2014 00:23
Nedo
Srbi su narod inace sklon politickim greskama i politickom zaboraviu. Medjutim, stvaranje Kraljevine SHS 1918 je najveca srpska greska od Svetoga Save do danas.
Preporuke:
13
2
10 petak, 19 decembar 2014 17:52
Nenad Radulović
Slažem se da je Jugoslovenstvo bila velika greška ali se pitam koliko bi Srbija mogla da dobije kad joj je najveći saveznik Carska Ruisija pala u revoluciji, prvo u Martu 1917 pa konačno u Novembru iste godine.

Nije sigurno da bi Srbija i Crna Gora sa južnom Dalmicijom dobili BiH, Srem, Banat i Bačku a kamoli severnu Dalmiciju, Lika, Kordun, Banija, itd.

Greške jesu napravljene u stvarenje KSHS ali tragične, smrtonosne greške su napravljene i u Jajce 1943 kad su stvorene AVNOJske granice.
Preporuke:
7
2
11 subota, 20 decembar 2014 19:38
Seljljak Bezemljaš
Nenad Radulović
Poštovani gospodine.
Ne može se AVNOJ posmatrati kao "greška".
Velike sile su u KPJ našle alatku
kojom su svoj dvovekovni trud mrvljenja ovih prostora tako što će da do temelja razore sroski etnički prostor (i od Srba odvoje one koji su im skloni)učinili uspešnim.
Program KPJ je "slamanje velikosrpske hegemonije"
Sintagma je preuzeta od klerikalaca katoličkih sa dodavanjem onog "slomiti" "to je put socijalističke revolucije"
Otuda AVNOJ i podrška bombardera AVNOJU 1944 i 1999.g.
Pozdrav.
Preporuke:
11
2
12 nedelja, 21 decembar 2014 01:49
Turas
Kojim kategorijama nominujete greške u stvaranju KSHS ili AVNOJa nije toliko važno osim da su BILE pogreške - koje su još i danas aktuelne . To je najveća greška , što se na minulim nismo baš ništa naučili .A ko ne zadržava životno iskustvo , taj nikada ne odraste .
Preporuke:
6
0
13 nedelja, 21 decembar 2014 14:51
Milos
Na stranu sto je Mihailovic pre sto godina bio naivan. Zaprepascuje cinjenica da srpska elita skoro ne postoji, jer je vecina onoga sto nazivamo elitom i danas, sto godina kasnije, nepopravljivo projugoslovenski nastrojena. Neki od njih su indiferentni prema srpskim nacionalnim interesima, neki cak prohrvatski nastrojeni.
Preporuke:
5
0
14 ponedeljak, 22 decembar 2014 20:31
Horeum Margi
Kao sto je prof. Rastovic naveo u naslovu, rad se bavi jugoslovenskom delatnoscu Ljubomira Mihailovica za vreme Prvog svetskog rata, stoga je pitanje biografije pomenute licnosti ostavljeno za neka buduca istrazivanja. Zadatak istoricara je da na osnovu originalne arhivske gradje ukaze na odredjene procese, dogadjaje i njihove posledice. U ovom slucaju se radi o stvaranju jugoslovenske drzave i delatnosti manje znacajne licnosti, ali ipak licnosti koja je u odredjenoj meri uticala da se ostvare ratni ciljevi srpske vlade. Nepobitno je, gledajuci sa ove vremenske distance, da je ujedinjenje predstavljalo veliku gresku i imalo teske posledice za srpski narod, ali je isto tako vazno da se u tumacenju tadasnje politike ne koriste savremena iskustva koja ne daju istorijsku istinu, vec vrse reviziju istorije, veoma stetnu po srpsku drzavu i narod. Odlican tekst, puno uspeha u daljem radu profesore.
Preporuke:
2
1

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner